• English (UK)
  • PolishPL

Kontakt

  • Dominika Piowczyk

    Zbrosławice woj. śląskie

  • Tel kom: 691-755-933
  • Email:dominika@zeszczesliwej.pl
HomeO rasie

O rasie

Dla nas syberyjczyki (w naszym przypadku Nevki) to fascynujące połączenie łagodnego temperamentu i wielkiej elegancji. Są to koty które zachwycają nie tylko wyglądem ale również charakterem. Mocno przywiązują się do "swojego" człowieka którego same wybiorą spośród domowników. Wszędzie ich pełno, nie pominą żadnego istotnego domowego wydarzenia jakim jest niewątpliwie zmywanie czy mycie podłóg.Są ciekawskie ale nienachalne co niewątpliwie dodaje im uroku. Zawsze wyczują nastrój właściciela i wiedzą kiedy można się miziać a kiedy lepiej schodzić z drogi :) Mają swoje ulubione miejsca ale najlepiej jest wśród człowieków dlatego nie może się odbyć bez nich żaden rodzinny posiłek czy dyskusja. Są towarzyskie i otwarte a osoba która zdobędzie ich zaufanie będzie przyjacielem na którego powrót do domu czeka się pod drzwiami. Mimo ich otwartości mają własny świat który należy uszanować bo są kotami dumnymi i jeśli ich "honor" zostanie nadszarpnięty trudno będzie nam odbudowć utracone zaufanie. Są bardzo żywe i skore do zabaw. Uwielbiają brykać same za sobą , z człowiekami, z innymi zwierzakami,z własnym ogonem, ze swoim cieniem, ze sznurówką, z muszką owocówką... :) Przy tym są bardzo pojętne i szybko się uczą.Są czyściochami więc nie trzeba ich długo uczyć np. korzystania z kuwety."Agresywność zero" chyba że zostaną do niej zmuszone np.brak odwrotu w sytuacji zagrożenia. Są bardzo komunikatywne ,potrafią "gadać" godzinami a mruczenie w tonie przypominające mały traktorek czasami nie wyłącza się godzinami :) Są idealne dla osób które nie mogą pozwolić sobie na psa ale bardzo chcą mieć zwierzaka w domu bo sybryjczyki to takie kocie psy których nie trzeba wyprowadzać na spacery :)

 

Neva Masquerade

Od dawna pojawiały się w miotach kotów syberyjskich.
Kocięta neva rodzą się białe, natomiast z czasem zaczynają ciemnieć im łapki, ogonki oraz pojawia się charakterystyczna “maska“. Reasumując pojawiają się u nich znaczenia himalajskie /syjamskie/.
Nikt do końca nie jest w stanie stwierdzić w jaki sposób gen colourpoint pojawił się u kotów syberyjskich. Istnieje wiele teorii na ten temat. Jedna z nich mówi, iż stało się to samoistnie, gdy w dawnej Rosji, hodowane przez arystokratów kot syjamskie trafiły na ulice i poczęły się krzyżować z naturalną rasą syberyjską. Inne domysły mówią o celowym kojarzeniu syberyjczyków z rasami point /syjam, pers, święty birmański/ w celu uzyskania nowego koloru. W każdym razie do dziś gen ten jest przenoszony przez większość kotów syberyjskich.
Pojawianie się kotów o umaszczeniu point powodowało wiele kontrowersji w felinologicznym świecie. Różne organizacje zrzeszające hodowców radziły sobie z tym na różne sposoby. WCF na przykład uznał Neva Masquerade po prostu jako jeden z kolorów kota syberyjskiego.
Natomiast największa organizacja felinologiczna na świcie - FIFE, dzięki pracy i staraniom polskich hodowców uznało Nevę /kod ems NEM/ jako rasę siostrzaną kota syberyjskiego. Należy zaznaczyć iż jest to nasz wielki sukces. I tak od 1 stycznia 2009 Neva Masuerade stały się pełnoprawnymi uczestnikami Wystaw Kotów Rasowych.
Kot Neva Masquerade wyglądem niczym nie różni się od kota rasy syberyjskiej. Jego odmienność zdradza jedynie kolor futra i charakterystyczne, wspaniałe niebieskie oczy. NEM występują w kolorach seal, blue, red lub cream, pręgowane i niepręgowane, z białym i bez białego. Charakter Neva Masquerade też nie jest odmienny od charakteru syberyjczyków. Jedyną różnicą może jest ich większa łagodność. Z tego względu standard SIB i NEM pozostał jednakowy, wyjąwszy różnice barwne.

dla Wydawnictwa “Książka i Wiedza” tekst: Monika Strażyc

 

Historia rasy

 Kot syberyjski jest rasą powstałą w warunkach naturalnych. Wszystko zaczęło się w latach 1986-87.W Rosji rozpoczęły działalność dwa kluby, moskiewski i leningradzki. W ich zachowanych księgach są wzmianki o kotach w typie syberyjskim. Na pierwszej wystawie w moskiewskiej Bitce podjęto starania o wyselekcjonowanie kocich przedstawicieli, aby ustalić standartowe cechy rasy syberyjskiej. I tak w latach 1987-1988 dzięki pracy O.Mironowej i O.Frołowej powstały pierwsze standardy nowej rasy. W latach 1988-1990 koty o typowym syberyjskim wyglądzie pojawiały się coraz częściej na wystawach (oczywiście na razie tylko w Rosji) w klasie nowicjatu. W roku 1990 Radziecka Federacja Felinologiczna (SFF) zatwierdziła pierwszy oficjalny standard rdzennej rosyjskiej rasy kotów syberyjskich (o kodzie EMS nadanym później przez FIFe-SIB); został wystawiony certyfikat o rejestracji rasy. W latach 1990-1991 przedstawiciele kociej rosyjskiej arystokracji - SIB zaczynają rozjeżdżać się po świecie. Trafiają do USA, Niemiec, Polski i wielu innych krajów, gdzie zdobywają uznanie. W 1990 roku Stowarzyszenie Felinologiczne Rosji(FAR) wystawia 30 syberyjczyków z tytułem championa; dzięki temu zostaje otwarta klasa kociąt. Już 1993 roku w Niemczech pręgowany tabby syberyjczyk GWIDON ADIDAS LOGIDOK, wł.T.Kawicznikowa. Wygrywa Bis i otrzymuje statuetkę Kociej Bogini. W maju 1994 roku pierwszym syberyjczykiem-Championem Świata WCF został DIMKA ŁASKOWYJ ZWIER (maj 94).W grudniu 1994 roku ustanowiono obecną wersję standartu syberyjczyków. Rok później w Moskwie odbyła się pierwsza wystawa kotów syberyjskich "Syberyjski Cud". W roku 1996 międzynarodowa organizacja TICA uznała rasę syberyjską.31 maja 1997 roku podczas Generralnego Zebrania FIFe w Helsinkach Olga Sizowa i Oksana Andriejewa pokazały najlepszą parę syberyjczyków moskiewskiej wystawy GALEOUSA ONIX GLORIA i TSAREVNĘ CECILLIĘ SELINGER. FIFe uznało wówczas rasę syberyjską i przyjęło standard. Do Polski koty te trafiły 1989 roku. Pierwszym rodowodowym kotem syberyjskim w Polsce była czarna pręgowana kotka BAJRA ROŁAS sprowadzona w 1989 roku przez panią Jolantę Sztykiel-Klonowską (hodowla "z Baśni*PL).

 

Charakter

Za ich zewnętrznym spokojem kryje się pewność siebie i siła. Jednak pomimo silnego charakteru, kot syberyjski łatwo dogaduje się z innymi zwierzętami.Lubi zabawę i dzieci, jest przymilny i przywiązany do właściciela. Prawie wszystkie syberyjczyki mają przezabawne przyzwyczajenie-uwielbiają pieszczoty, gdy leżą na grzbiecie, czasami przyjmując najbardziej wymyślne pozy. Charakter kotów syberyjskich jest bardzo atrakcyjny dla ludzi, którzy umieją cenić poczucie godności własnej i innych. Przymilne i czułe, doskonale wychwytują najmniejsze zmiany nastroju. Wrodzone poczucie taktu na ogół nie pozwoli waszemu pupilowi natarczywie żądać uwagi, jeżeli akurat jesteście czymś zajęci. Jednak jeśli jesteście w dobrym nastroju, kot syberyjski będzie się domagał pieszczot.

 

Pielęgnacja

Posiadający niespożytą energię życiową, szybki i aktywny kot syberyjski jest znakomicie rozwinięty fizycznie. Prawidłowo żywiony wyróżnia się błyszczącą szatą. Sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarczy przeczesać ją szczotką raz w tygodniu (trochę częściej w okresie lnienia). Koty syberyjskie są z natury bardzo czyste-jest to jedna z najważniejszych zalet w hodowli domowej.

 

Standard

 Kot syberyjski jest kotem półdługowłosym, muskularnym i silnym, średniej wielkości. Kocury zdecydowanie są większe od kotek. Kotki ważą 4 - 5 kg, waga kocurów dochodzi do 7 - 8 kg. Zdarzają się okazy ważące do 10 kg. Dojrzałość fizyczną osiąga w wieku 3-4 lat.

Głowa

 
standard glowa   Jest średniej wielkości, z wydatnymi policzkami i mocnymi kośćmi policzkowymi o zaokrąglonej linii podbródka. Mocne czoło lekko wypukłe, harmonizuje z kształtem głowy.

Nos

Jest długi i lekko wypukły, ale bez zagłębienia u nasady.

Oczy

Są duże, lekko owalne, lekko skośnie ustawione i szeroko rozstawione. Barwa oczu powinna być jednolita i najczęściej bywa zielona lub bursztynowa. Bardziej ceniona jest barwa zielona.U Nev oczy są zawsze niebieskie.

Uszy

Powinny być lekko pochylone ku przodowi, lekko wypukłe i szeroko rozstawione uszy są średniej wielkości. Wierzchołki uszu powinny być zaokrąglone i często zakończone są pędzelkami dłuższych włosów.

Szata

Kot syberyjski posiada futro typowe dla wszystkich kotów leśnych. Półdługie włosy okrywowe są mocne i delikatnie przylegają do ciała. Podszycie gęste i miękkie dodaje kotu puszystości i miękkości w dotyku. Takie futro umożliwia tym kotom przebywanie w zimnym, ostrym klimacie. Charakterystyczne dla tej rasy są puchate "portki" na tylnych łapkach, obfity "śliniak" na piersi i gęsto owłosiony długi ogon. Na karku i barkach futro futro może być trochę krótsze, ale na grzbiecie jest dłuższe i gęściejsze. Futro chroni je przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Zimą jest gęściejsze i dłuższe, latem staje się dużo krótsze.

Ogon

Jest długi, zaokrąglony na końcu, w formie bogato owłosionej kity, nie linieje latem. Włosy na ogonie powinny układać się równomiernie w tak zwaną "szczotke do kurzu".

Kończyny

Tułów jest wydłużony, a tylne kończyny nieco dłuższe od przednich. Średniej długości, silne z dużymi łapami i charakterystycznymi kępkami włosów pomiędzy palcami, chroniące łapki przed śniegiem i wilgocią.

Kot syberyjski posiada umaszczenie w naturalnym ubarwieniu agouti (odmiana naturalnego dzikiego umaszczenia kotów, na każdym włosie występują obręcze i/lub cętki koloru) we wszystkich odmianach pręgowania, szylkretowe oraz kolorach czarnym, rudym, niebieskim, kremowym, srebrzystym, białym itp. Tak jak i inne koty leśne, spotyka się sybiraki z dużym udziałem koloru białego. Niedopuszczalne są umaszczenia charakterystyczne dla kotów z oznaczeniami. Kotów syberyjskich, jako jednej z niewielu ras naturalnych, nie wolno krzyżować z żadną inną rasą. Porównując sybiraki z innymi, podobnymi rasami, daje się zauważyć, że koty Maine Coon są bardziej zwarte i kanciaste, a koty Norweskie smuklejsze i dłuższe.

Na podstawie artykułu z czasopisma KOT.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Google Translate

Polish Czech English French German Italian Russian

    

Free business joomla templates
Open source productions

Informacja zgodnie z unijną dyrektywą - Ta strona do poprawnego działania potrzebuje włączonych plików cookie. Cookies to małe, nieszkodliwe pliki tekstowe, które są przechowywane przez Twoją przeglądarkę. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Akceptuję cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information